Олексій Голуб: «Український ринок нерухомості досяг свого дна, нижче якого не впадеш»
Олексій Голуб: «Український ринок нерухомості досяг свого дна, нижче якого не впадеш»
2009 рік став випробуванням для всіх без винятку гравців ринку нерухомості. Одні компанії реструктуризувалися, переглядали кадрову політику і стратегії розвитку, скорочували витрати. Інші компанії вибрали інакший шлях розвитку, використовуючи кризовий непростий час з користю і почавши реалізацію декількох проектів житлової і комерційної нерухомості.
Про проблеми девелоперського бізнесу на українському ринку нерухомості, а також своє особисте бачення загальних тенденцій ринку в інтерв'ю розповів Олексій Голуб, Генеральний директор девелоперської компанії City State.
Коли була створена компанія City State? Які проекти компанія вже реалізувала? Які проекти знаходяться у планах?
Компанія City State була створена в січні 2007 року, повноцінну девелоперську діяльність здійснює з 2008 року, у середині якого було розпочато будівництво першого 12-секційного житлового комплексу в с.Щасливе Бориспільського району. У даний момент будівлю зведено і готується здача в експлуатацію.
Паралельно із зведенням житла компанія здійснила ряд інфраструктурних проектів з благоустрою селища, реконструкції та прокладання нових комунікацій, що створило необхідну платформу для реалізації подальших проектів житлової і комерційної нерухомості.
Основна мета діяльності City State - реалізація проекту комплексної забудови території під Києвом для спорудження «під ключ» облаштованого містечка європейського типу з об'єктами інфраструктури в кроковій доступності.
Зараз у портфелі компанії перебуває більше десяти різнопрофільних комерційних проектів загальною площею близько мільйона квадратних метрів, серед яких об'єкти торгового, офісного, логістичного, виставкового, готельного, рекреаційного сегментів. Також у планах компанії - зведення близько 350 тис. кв.м. житла.
Розкажіть про початок своєї роботи в компанії. З якими труднощами довелося зіткнутися?
Посаду директора я зайняв у 2009 році - цей період експерти ринку нерухомості часто називають кульмінацією кризи в будівельній галузі. На той момент хаос, який панував в будівельній сфері, міцно влаштувався і в головах людей. Паніка, розгубленість, відсутність чітких пріоритетів і перспектив - ось основні проблеми, з вирішенням яких довелося боротися в першу чергу. Завжди легше створити новий бізнес, ніж переробляти старий. Компанія на той момент була абсолютно «сира» - не впорядкована структура, не регламентовано бюджетування, загострені кадрові питання. Оновлення компанії велося ab ovo - з побудови ефективно організованої структурної вертикалі, здатної функціонувати як єдиний організм і вирішувати можливі проблеми ще в зародку.
Які фактори сприяли вибору сфери діяльності в житті? Чому було обрано ринок нерухомості? Як Ви прийшли в цей бізнес?
Основний фактор - дотримання сімейної традиції. Мій батько - Заслужений будівельник України, і все моє свідоме життя нерозривно пов'язано зі світом будівництва, проектування, архітектури. З 9 класу школи я пройшов всі сходинки кар'єрних сходів - від різноробочого на будівництві до директора девелоперської компанії.
Яка сьогодні повинна бути освіта для того, щоб успішно працювати на ринку нерухомості?
Рівень вживаних методик і технологій, постійний розвиток тенденцій, різноманітність течій, стилів і віянь в сучасному будівництві апріорі для досягнення успіху змушують мати як мінімум вищу профільну освіту в поєднанні з істинним покликанням до професії і постійним прагненням до вдосконалення.
Якими якостями повинен володіти керівник девелоперського бізнесу?
Основна якість керівника будь-якого бізнесу, а особливо такого складного і різнопланового як девелоперський процес, - вміння працювати з персоналом, ефективно управляти людськими ресурсами. Для цього необхідна системність мислення - вміння дивитися на ситуацію в комплексі і одночасно застосовувати індивідуальний підхід.
Що забезпечує Вашу стабільність?
Команда. Люди, з якими доводиться працювати щодня плечем до плеча, на надійність і професіоналізм яких можна розраховувати при вирішенні безлічі повсякденних питань.
Чи торкнулися кризові явища Вас особисто?
Кризі в моєму житті немає місця. Тому що криза для мене - час для бізнесу, час працювати. Працювати над оновленням компанії, зміцненням слабких сторін, виділення в розвитку пріоритетних позицій, консолідації ресурсів та координації зусиль для виконання поставлених завдань. Як говорив відомий китайський мислитель: «Слабкий шукає виправдання своїй бездіяльності, сильний - шляхи досягнення мети».
На Вашу думку, який етап свого розвитку зараз переживає ринок нерухомості України?
Основна складність ведення девелоперської діяльності сьогодні не стільки в подоланні проблем, спровокованих світовим фінансовим обвалом, скільки в боротьбі з панікою, підігрітою ЗМІ - в гонитві за рейтингом мас-медіа змагалися між собою в мистецтві створення найбільш жахливих прогнозів.
Так, українська економіка виявилася спекулятивною і фінансово неспроможною, однак загальновідомо, що кризові явища багато в чому оздоровлюють господарське життя, звільняють його від непотрібного баласту сумнівних комерційних структур і слабких проектів.
Які проблеми на сьогоднішній день існують на ринку нерухомості?
Низький рівень довіри до колись надійного засобу вкладення капіталу. Сьогодні квадратний метр втратив свої позиції як найбільш надійна інвестиція і в очах великих власників капіталу, і в очах дрібних приватних інвесторів.
При цьому той рівень корумпованості, який склався в минулі роки навколо цього «ласого шматка» економіки не здає своїх позицій - так само питання землевідведення та отримання дозвільно-правової документації не регламентовані і пов'язані з потужним тиском з боку державних інститутів та їхніх структур. Це дискредитує привабливість капіталовкладень у будівництво в очах як вітчизняних, так і іноземних інвесторів.
Як Ви вважаєте, за якими девелоперськими проектами майбутнє?
Запорукою успіху будь-якого девелоперського проекту є вдалий концептуальний задум і підходяще місце його реалізації, помножені на компетентність девелопера.
Як показує практика, сьогодні найменш ризикованими є капіталовкладення у будівництво торговельних центрів, попит на площі в яких був високим навіть в умовах обвалу ринку нерухомості. І природно, в очах інвесторів більш привабливими будуть виглядати в першу чергу великі індустріальні міста - Київ, Донецьк, Одеса.
Які ваші прогнози щодо розвитку ситуації на українському ринку нерухомості в 2010-2011 роки.
Ознак реального відчутного зростання поки немає, проте вже зараз спостерігаються окремі позитивні моменти - розморожені багато будмайданчика і навіть вийшли на ринок нові проекти житлової і комерційної нерухомості. Подальша активізація гравців неминуча, проте ще є певний запас часу для вичікування власників капіталу, переляканих панікою і не готових до ризику.
Ціни протягом цього періоду будуть стабільні - фонд непроданих за кризовий рік квартир покриває поки ще невисокий купівельний попит. У найближчі два роки ймовірність відновлення іпотечного кредитування слабка, проте в цілому взаємодія банківського сектору та різних галузей економіки налагоджується.
Зараз всі очікування пов'язані з конкретними діями влади і її обіцянками «навести порядок» в законодавчій базі, зокрема створити спеціальні закони в галузі оподаткування та банківській сфері.
У 2010-2011 роки будуть ще дуже свіжі спогади про наслідки економічної нестабільності, і різкого пожвавлення попиту на ринку нерухомості чекати не варто. Але, безумовно, купівельна спроможність поступово зростатиме і спровокує у свою чергу підвищення цін на житло. Однак реальні терміни повернення операцій до рівня 2008 року настануть не раніше 2012 року.
ІНФОРМАЦІЙНА ДОВІДКА
Дата народження: 29 грудня 1985
Місце народження: Київ
Освіта: Київський національний університет будівництва і архітектури
Посада: директор девелоперської компанії
Сімейний стан: не одружений
Захоплення: спорт (гірські лижі, футбол)